Türkiye (+90) Türkiye (+90) Türkiye (+90) Türkiye (+90)

Telefon dolandırıcılığı nasıl belirlenir? Yaygın dolandırıcılık türleri

Telefon dolandırıcılıkları her zaman büyük bir sorun olmuştur ve en aldatıcı dolandırıcılıklardan bazıları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu dolandırıcılıklar kurbanın tüm birikimlerine mal olabilir. Bu nedenle, farklı dolandırıcılık türlerini ve bunlardan nasıl kaçınılacağını anlamak önemlidir. Bunlar en yaygın telefon dolandırıcılıklarından bazılarıdır.


• Coronavirus dolandırıcılığı: "tedavi" diyerek insanları aldatmak.

• Çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı: Dolandırıcı, Amazon veya diğer alışveriş web sitelerinin müşteri hizmetlerini taklit etmeye çalışır.

• Piyango, çekilişler ve yarışma dolandırıcılıkları: Dolandırıcılar kurbanları arayacak ve ikramiyeyi kazandıklarını söyleyecektir. Ücret ve vergileri peşin ödemeniz gerekmektedir.

• Büyükanne ve büyükbabalar, komşu dolandırıcılar: dolandırıcılar, kurbanları aramak için torun, akraba veya komşuymuş gibi davranacaklar.

• Yatırım dolandırıcılığı: Yüksek getiri garantileyen yatırım sağlayın.

• Vergi dolandırıcılığı: Dolandırıcı, İç Gelir Servisi'nin bir personeli gibi davranır.

• Flört ve romantizm dolandırıcılığı: Dolandırıcılar potansiyel hayat arkadaşları gibi davranır.

• Banka, kredi kartı ve çevrimiçi hesap dolandırıcılığı: Dolandırıcı, bankanızdanmış gibi davranır ve sizi dolandırıcılığın kurbanı olduğunuzu söyler.

• Hayır işleri ve tıbbi dolandırıcılık: Dolandırıcılar ahlaksızdır ve sizi sahte hayır kurumlarına bağış yapmak için kullanır.

• İş dolandırıcılığı: Dolandırıcı, ilk avans ödemesinden sonra yüksek maaşlı bir iş sağlama sözü verir.

• Ön ödemeli kredi dolandırıcılığı: Bir kredi başvurusunda bulunurken, dolandırıcı önce depozito ve işlem ücretini ödemenizi isteyecektir.

• Robocall dolandırıcılığı: Robocall, cep telefonunuza veya sabit hattınıza otomatik arama yoluyla yapılan bir aramadır.


Bu dolandırıcılıktan nasıl kaçınılır

Tanımadığınız bir telefon numarasını cevaplamayın veya geri aramayın.

Aramayı cevaplarsanız ve sizden "evet" veya "hayır" olarak.

yanıtlamanızı isteyen bir soru sorulursa, lütfen kapatın.

Tanımadığınız arayanlara Sosyal Güvenlik numaranız veya kredi kartı hesap numaranız gibi kişisel veya finansal verileri vermeyin.

Sözde ücretsiz ürünler veya ödüller için kayıt ücreti veya nakliye ücreti ödemeyin.

Lütfen hediye kartı, ön ödemeli banka kartı veya banka havalesi ile ödeme yapmayın.

Satış / dolandırıcı telefon numaranızı kolayca nasıl elde edebilir?

Çünkü telefonu kullanmak günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sigorta, satış, kredi, emlak vb. Satış görüşmeleri alacak mısınız? Bu tür aramaları ilk aldığınızda sessizce reddedebilirsiniz, ancak zamanla onları gerçekten sinir bozucu bulacaksınız. Dolandırıcılar telefon numaranızı aldığında ve paranızı ve bilgilerinizi çalmak için otomatik aramayı kullandığında...

Sıkça Sorulan Sorular Cevapları

Servisimizi kullandığınız için teşekkür ederiz. Bizim için en önemli şey müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Biz size zengin, basit ve hızlı bilgi vermeyi umuyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Tel-No'nun "Sık Sorulan Sorular" sayfasını ziyaret edin. Umarım sana yardım edebilirim. Sorunuzun cevabını bulamazsanız, bizimle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz ve e-postayı aldıktan sonra size zamanında cevap vereceğiz.